200 bin lira elektrik faturası güneşe yönlendirdi

Burdur’un merkeze bağlı Büğdüz beldesinde sulama pompaları için belediyeye 200 bin lira elektrik faturası gelince, belediye yönetimi 280 bin liralık proje hazırlayıp, beldeye güneş tarlası kurmayı kararlaştırdı.

Büğdüz Belediye Başkanı Ali Erdoğan, yaptığı açıklamada, geçen yıl sulama döneminde su pompaları için belediyeye gelen 200 bin lira elektrik fatura nedeniyle alternatif kaynaklar araştırmaya başladıklarını söyledi.

Bin 650 nüfuslu beldenin ekonomisinin, her dönem böyle bir faturayı ödeyecek durumda olmadığına dikkati çeken Erdoğan, enerjiyi daha ucuza mal etmek için güneş enerjisinden elektrik üretme yöntemlerini araştırdıklarını bildirdi.

Araştırmalarda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan da (BAKA) yararlandıklarını anlatan Erdoğan, güneş panellerinden elektrik üretme yöntemi ile ilgili 280 bin lira maliyetli bir proje hazırlayıp, BAKA’ya sunduklarını kaydetti. Erdoğan, ”210 bin lirasını BAKA karşılayacak, 70 bin lirasını da biz, belediye kaynaklarından karşılayacağız. Fatura bedelinin üçte biri kadar masraf edip, bedava elektrik üretmiş olacağız” dedi.

Saatte 36 kilovat elektrik üretimi

Güneş panelleri için beldede 3 nokta belirlediklerini anlatan Başkan Erdoğan, 650 metrekare güneş paneli kurulacağını ve 3 noktadan saatte 36 kilovat elektrik elde etmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Panellerden elde edilecek enerji ile su pompalarının çalıştırılacağını belirten Erdoğan, elektriği yaklaşık 5 ay su pompaları için kullanacaklarını, diğer aylarda da TEDAŞ’a elektrik satacaklarını kaydetti. Bu ay içinde panellerin döşenmesine başlayacaklarını ifade eden Erdoğan, panellerin 2012 yılının sulama dönemine yetişeceğini bildirdi.
Bu uygulamanın beldeye yapılacak yatırımları olumlu etkileyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Güneş panelleriyle elektrik üretip, sulama pompalarında elektrik masrafından kurtulacağız, ayrıca ürettiğimiz elektriği TEDAŞ’a satacağız. Bu bizi büyük bir külfetten kurtaracak, bunun yanı sıra elektrik faturası için harcanan parayı da beldeye yatırım olarak kullanacağız.”

Belediye olarak bu yatırımın başlamasıyla beldenin güneş panelleri konusunda diğer yatırımcıların da dikkatini çektiğini söyleyen Erdoğan, bölgenin coğrafi açıdan güneşi verimli şekilde aldığını, bir kaç firmanın beldeye güneş tarlası kurma yönünde harekete geçtiklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Cumhuriyet