Türkili Konserve

1952 yılında Bartın’da kurulan firma Türkiye’nin ilk kurulan konserve fabrikalarından biridir. Yarım asırlık tecrübesiyle Türkiye’nin önde gelen kuruluşların yanında yer almaktadır.

Türkili, müşterilerine ve tüketicilerine daha kaliteli hizmet vermek amacıyla 220 dönümlük arazi üzerinde son üretim teknolojilerini kullanarak üretime devam etmektedir.

Türkili yurdumuzun değişik yörelerinde üretilen sebze, meyve ve bakliyat çeşitlerini ayrıca et ve balık ürünlerini çağdaş yöntemleri uygulayarak sebze konserveleri, haşlama konserveleri, marmelat-reçel ve kompostolar ve balık konserveleri haline getirmiştir. Türkili markalı ürünlerin satışı Türkiye’nin her bölgesinde yapıldığı gibi yurtdışında Avrupa Ülkeleri ve Amerika olmak üzere yurtdışı pazarına da satış yapmaktadır.

Türkili uygun kaliteli girdi temin etmeyi, her türlü hijyenik ve sağlık şartlarının gerektirdiklerini yerine getirmeyi, ürünlerle ilgili standartlar ve kanuni mevzuatlara uymayı, çalışanların bu konularda sürekli eğitimlerini tüketici haklarına saygılı olmayı misyon edinmiştir.

Türkili TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine 2005 yılında geçerek ve TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemini uygulayarak ürünlerine verdiği değeri gösterirken, 2012 Şubat ayında ICR ÇEVRE ile anlaşarak çevreye duyarlılıklarını ve yasal mevzuatlara saygılarını göstermektedirler. Bu anlaşma ile Çevre İzni çalışmalarına başlanacaktır.